XX Tydzień Regionalizmu „Znani i nieznani radomianie”

Zamierzeniem  organizatorów: Jolanty Biernat, Marii Sorsy i Moniki Dalton XX Tygodnia Regionalizmu,  w bieżącym roku szkolnym było przybliżenie  znanych i nieznanych radomian.

Realizując projekt edukacyjny   XX Tygodnia Regionalizmu „ Znani i nieznani radomianie” w dniach 04-08 kwietnia 2022r. odbyła się:

• Gala regionalna dla klas VII „ Znani i nieznani radomianie oraz symbole przemysłu radomskiego”.
  • Miał miejsce turniej dla klas V „ Przysłowia Mądrością Narodów. Have Fun with Proverbs”.
  • Podziwialiśmy piękne  wystawy: „ Znani i nieznani radomianie oraz  „Przystanek książka. Radomianie o Radomiu”.
  • Wykonaliśmy  sobie zdjęcia na tle symboli przemysłu radomskiego.
  • Klasa VII b wraz z wychowawcą panią Agnieszką Rosik ożywiła obrazy Jacka Malczewskiego .
  • Wzięliśmy udział w VI Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania na etapie szkolny.
  • Wydaliśmy wydanie specjalne,  jubileuszowe  gazetki  szkolnej 2 i 1 to 21.
  • Uczniowie  klas drugich i trzecich wzięli  udział w zabawie dydaktycznej pt. „Znani radomianie”. W trakcie zabawy uczniowie rozwiązywali proste łamigłówki i zadania w celu zdobycia informacji o znanych osobach związanych z Radomiem.
  • Miała miejsce gra terenowa w czasie której pisaliśmy na maszynie do pisania Łucznik, uczyliśmy się zakładać maskę przeciwgazową.
  • Oglądaliśmy prezentację  multimedialną „ Symbole przemysłu radomskiego”.
  • Wykonaliśmy portrety  pt.  „Radomianie w oczach dziecka”.
  • Braliśmy udział w błyskawicznym konkursie historycznym  dotyczącym życia znanych i nieznanych  radomian.
  • Zaprojektowaliśmy zaproszenie na apel podsumowującym XX Tydzień Regionalizmu.
  • W świetlicy szkolnej codziennie poznawaliśmy jednego z bohaterów Tygodnia Regionalizmu.
  • Odbył  się  charytatywny kiermasz ozdób wielkanocnych. Już po raz kolejny zbieraliśmy fundusze  na leczenie i rehabilitację osoby związanej z naszą społecznością.
  • Wszystkie te działania podsumowaliśmy na uroczystym apelu, w trakcie którego przenieśliśmy się  do sali muzealnej. W Jacka Malczewskiego wcielił się Jarek Wójcik z klasy VII b, Ola Ruba z klasy VIII c wystąpiła jaka Maria Fołtyn,  Marię Kelles-Krauze reprezentowała  Amelka Jeżmańska z klasy VIII c, sylwetkę Tytusa Chałubińskego przedstawił Jedrzej Sorsa z klasy VII b natomiast  Józefa Marjańskiego  zagrał Łukasz Kotlarz z VIII d.
  • Pan Dyrektor Szkoły, Robert Bartkiewicz oraz  Pan  Konrad Wysoczyński, przewodniczący Rady Rodziców, wręczyli  dyplomy i nagrody.
  • Nagrodzonych zostało 117 uczniów.
  • Piękne  dyplomy oraz stronę tytułową projektu zaprojektowała Pani, Wicedyrektor Anita Wójcicka.

Uczniowie byli  nie tylko  uczestnikami, ale i współtwórcami wielu uroczystości.

Obserwując wszystkie działania, które odbyły się w Tygodniu Regionalizmu widzimy, że do naszego projektu angażują  się nie tylko Rodzice uczniów , ale i ich  Dziadkowie, za co dziękujemy.

Jolanta Biernat