Wyważanie Gimbala

Podczas zajęć Koła fotograficznego zgłębiamy tajniki fotografii ale również wideofilmowania. Takie możliwości w tym roku szklonym daje nam sprzęt pozyskany z Projektu Laboratoria Przyszłości.

A pozyskaliśmy m.in.: nowoczesny bezusterkowy aparat fotograficzny z możliwością nagrywania wideo, 3-osiowy gimbal ręczny do aparatów bezlusterkowych, statywy do nagrywania wideo oraz zestaw 4 lamp teatralnych wraz z odpowiednim stojakiem. Dzięki temu zakupowi nasi uczniowie na zajęciach koła fotograficznego poznawali ich możliwości jak i zastosowanie.

Gimbal bo nim zajmowaliśmy się na tych zajęciach, to inaczej stabilizator, nowoczesny i łatwy w obsłudze gadżet, na którym możemy zamontować smartfona, kamerkę sportową lub aparat. Nie męcząc dłoni i kręgosłupa, doskonale naśladuje działanie większych i skomplikowanych urządzeń z planu filmowego. Jego silniczki automatycznie redukują wszelkie drgania powstające przez wiatr, chodzenie czy nawet oddech operatora!

Podczas wyważenia 3 osiowego gimbala nasi uczniowie zapoznali się z prawami fizyki, dzięki którym dość szybko zrozumieli jak działa gimbal i jak z niego intuicyjnie korzystać. Zrozumieli, że na podobnej zasadzie utrzymania równowagi i stabilności działa nasz biologiczny mechanizm pozwalający nam stać prosto, chodzić bez zataczania się. Mechanizm ten to Błędnik.

Krótką relację z tych zajęć zamieszczamy na poniższym filmie.