W nawiązaniu do spotkania przedstawiam możliwości nadzorowania aktywności dziecka w internecie:

• Limit czasu przed ekranem
  • Filtry zawartości
  • Lokalizacja GPS

Poniżej instrukcja instalacji bezpieczeństwa cyfrowego firm Microsoft oraz Google:

1. Microsoft Family Safety
  2. Google Family Link

Ad. 1. Microsoft (Windows)

1. Na wstępie należy utworzyć konto administratora (rodzica) komputera stacjonarnego na stronie:

oraz zintegrować z systemem operacyjnym (Windows10): Start > System > Konta.

• Dodajemy nowego użytkownika, członka rodziny:

Start > System > Konta > Rodzina i  inni użytkownicy (typ konta: użytkownik standardowy).

Proponuję podać email dziecka w domenie @gmail.com lub @psp21.radom.pl (będzie aktywny do końca szkoły podstawowej)

• Logujemy się do konta Microsoft:

account.microsoft.com.

Klikamy „Wyświetl swoją rodzinę”. Należy upewnić się, że jesteśmy organizatorem. Dodajemy członka rodziny (ten sam adres email co w systemie operacyjnym Windows10)

• Instalujemy na własnym smartfonie aplikację Microsoft Family Safety ze sklepu Play. Upewniamy się, że widzimy wszystkich członków rodziny.
  • Instalujemy na smartfonie dziecka aplikację Microsoft Family Safety ze sklepu Play.

Ad. 2. Google (Android)

1. Instalujemy na smartfonie aplikację Google Family Link.
  2. Dodajemy do grupy rodzinnej dziecko poprzez adres email w domenie @gmail.com
  3. W tym momencie na smartfonie (tablecie) dziecka przechodzimy do:

Ustawienia > Google > Kontrola rodzicielska > konfigurujemy ustawienia zgodnie z instrukcjami na ekranie.

W tym punkcie należy upewnić się, że dziecko nie posiada więcej niż jedno konto google. W ten sposób próbują obejść kontrolę. Na smartfonie dziecka sprawdzamy:

Ustawienia > Google (ma być widoczne wyłącznie jedno konto @gmail.com)

Powyższe czynności należy wykonać na wszystkich urządzeniach dostępnych w domu (komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, tablety, itp.) Zachęcam do ustawienia codziennej blokady pory snu na godzinę 20:00.